Optymalizacja strony internetowej. Jak poprawić działanie stron opartych o WordPress i inne CMS?


Budowanie strony internetowej w oparciu o jeden z popularnych systemów zarządzania treścią (CMS) to rozwiązanie mające wielu zwolenników. Wybór najczęściej pada na WordPress, ale popularne są też m.in. Joomla! czy Drupal. Dopiero tworzysz stronę, a może opublikowałeś ją już jakiś czas temu? Niezależnie od odpowiedzi, warto poznać sposoby optymalizacji witryny. Dzięki temu zasoby serwera będą mogły być lepiej wykorzystywane, a użytkownicy docenią czas ładowania strony.

SPIS TREŚCI

Ogranicz liczbę wtyczek i aktualizuj je

W CMS takich jak WordPress można korzystać z wielu dodatków, wtyczek i innych elementów, które w dużej mierze są darmowe i łatwo dostępne. Warto jednak zachować zdroworozsądkowe podejście i instalować tylko te dodatki, które rzeczywiście są nam potrzebne, a także są dopracowane pod kątem optymalnego działania i bezpieczeństwa. Im więcej takich dodatków zainstalujemy, tym wolniej może działać strona WWW.

Ponieważ może istnieć kilka wtyczek o tym samym działaniu, warto przed wyborem jednej z nich zapoznać się z opiniami użytkowników. To może pomóc w wyborze najbardziej optymalnego i mniej obciążającego serwer rozwiązania. Poza tym zainstalowane i faktycznie używane aplikacje należy też na bieżąco aktualizować.

Aktualizuj CMS

Aktualizować należy także sam CMS. To nie tylko kwestia tego, by mieć dostęp do nowych funkcjonalności, ale także – i przede wszystkim – bezpieczeństwa. Aktualizacje m.in. eliminują wykryte w aplikacji błędy, dlatego warto o nich pamiętać. W tym starają się też pomagać twórcy aplikacji CMS. Np. od wersji 3.7 WordPress posiada mechanizm automatycznych aktualizacji działających w tle, co ma być ułatwieniem dla administratorów stron.

Przed wykonaniem aktualizacji, warto zadbać o dwie rzeczy:

  1. Wykonaj kopię zapasową swojej strony WWW, by w razie potrzeby móc przywrócić ją do stanu sprzed aktualizacji.
  2. Zapoznaj się z dokumentacją dotyczącą aktualizacji na stronie twórców CMS, z którego korzystasz.

Korzystaj z zewnętrznych statystyk serwisu

Dzięki statystykom serwisu możesz dowiedzieć się m.in. ilu użytkowników odwiedza Twoją stronę i które treści cieszą się największą popularnością. Jednak by Twoja witryna była lepiej zoptymalizowana, zrezygnuj z wewnętrznych statystyk. W ten sposób odciążysz serwer (dzięki redukcji liczby zapytań wysyłanych do bazy danych).

W zamian skorzystaj z zewnętrznych statystyk – najpopularniejszym rozwiązaniem jest Google Analytics. Zewnętrzne statystyki są często bardziej dokładne niż te generowane przez CMS, poza tym mogą dostarczać o wiele więcej wartościowych danych.

Może się zdarzyć, że ze względu na lokalizację serwera usługodawcy dostarczającego zewnętrzne statystyki, strona WWW będzie wolniej się ładować. Dzieje się tak jednak rzadko i ma to o wiele mniejsze konsekwencje dla działania strony.

Zoptymalizuj szablon

Nie mamy tu na myśli optymalizacji pod kątem SEO (choć opisywane działania mogą pośrednio wspomóc pozycjonowanie), ale działania, dzięki którym strona będzie wczytywać się szybciej, a zasoby serwera będą optymalnie wykorzystywane.

Przede wszystkim warto wszędzie tam, gdzie to możliwe, zastąpić treści dynamiczne treściami statycznymi. Strony dynamiczne wczytują się wolniej, ponieważ ich zawartość pojawia się na stronie w odpowiedzi na np. działanie użytkownika czy jego lokalizację. Im więcej treści dynamicznych na stronie i im więcej użytkowników, tym więcej zapytań zostaje wysłanych do bazy danych, a co za tym idzie – wzrasta wykorzystywanie parametrów technicznych serwera.

Minifikacja kodu to także sposób na optymalizację szablonu. W tym celu należy usunąć z kodu wszelkie zbędne znaki, takie jak spacje, wcięcia czy komentarze. Dzięki zmniejszeniu rozmiaru kodu, nie zmienia się sposób jego wykonywania, ale strony pobierają się szybciej.

Zanim zaczniesz minimalizować kod, skopiuj i zapisz jego obecną wersję. Dzięki temu będziesz mógł do niej wrócić, jeśli w trakcie minifikacji coś pójdzie nie tak.

Dodatkowo fragmenty kodów CSS i JavaScript możesz przenieść do osobnych dokumentów. W ten sposób zachowana będzie przejrzystość strony kodowej szablonu, a ponadto pliki będą cachowane przy pierwszej wizycie na stronie. Dzięki temu przeglądarki nie będą pobierały plików za każdą wizytą.

W ramach optymalizacji szablonu możesz też poprzez edycję pliku header.php ustawić m.in. stałe linki dla kanałów RSS, słów kluczowych, opisu strony czy arkuszy stylu.

Wybierz hosting na terenie Polski

Nie chodzi tu o siedzibę dostawcy hostingu, a o lokalizację jej centrum danych. Jeżeli Twoja strona działa na terenie Polski, wybór hostingu zlokalizowanego w Polsce to najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu maksymalnie skróci się droga, jaką będą musiały pokonać zasoby zanim wyświetlą się na ekranie użytkownika. Trzeba jednak pamiętać, że drogę tę może wydłużyć dostawca internetu (tzw. ISP), jeżeli skieruje informacje przez serwery zagraniczne.

Wykorzystuj pamięć podręczną przeglądarki

Wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki, by Twoja strona ładowała się szybciej u powracających na nią użytkowników. Dzięki temu odciążysz też serwer, ponieważ treści statyczne nie będą ładować się od nowa.

Za pomocą odpowiednich nagłówków możesz określić przez jaki czas przeglądarka będzie korzystać z zasobów zgromadzonych w pamięci podręcznej, zamiast sprawdzać, czy istnieją nowsze wersje elementów statycznych i ponownie pobierać je z sieci.

  • Expires i Cache-Control:max-age. Za pomocą tych nagłówków przeglądarka otrzyma informację, jak długo ważne są pobrane zasoby. Do upływu wskazanego czasu nie będzie pobierać ich ponownie z serwera.
  • Last-Modified i ETag. Przy użyciu tych nagłówków przeglądarka w odpowiedzi na pełne zapytanie GET otrzyma informacje o konieczności ponownego pobrania tylko tych zasobów, których wersja uległa zmianie.

Skorzystaj z kompresji gzip

Dzięki kompresji gzip możliwe jest znaczne zredukowanie rozmiarów plików, przez co strona będzie ładować się szybciej. Szybka jest również sama kompresja (i dekompresja), dzięki czemu sprawdza się również w przypadku elementów dynamicznych. Jednocześnie kompresja gzip nie jest zbytnio obciążająca dla zasobów serwera.

Kompresję gzip można włączyć za pomocą pliku .htaccess, a w przypadku WordPressa wystarczy skorzystać z wtyczki, np. Enable Gzip Compression. Ponieważ kompresja gzip jest powszechnie stosowana, może też być domyślnie włączona na serwerze.

Warto upewnić się co do tego zawczasu, ponieważ w sytuacji, gdy serwer ma domyślnie włączoną kompresję, a my dodatkowo włączymy ją np. poprzez plik .htaccess, strona może być błędnie wyświetlana.

Gzip jest kompresją bezstratną – zasoby po dekompresji mają taką samą postać, jak przed kompresją.

Ogranicz elementy iframe

Zamieszczanie na stronie ramek jest bardzo popularne: można w ten sposób pokazać ostatnie zdjęcia zamieszczone na Instagramie, post na Facebooku, film z YouTube czy mapę Google z pinezką wskazującą siedzibę firmy. Trzeba jednak pamiętać, że takie elementy mogą wydłużyć czas ładowania strony.

Przykładowo, jeśli umieścimy na stronie skrypt z mapą Google, to w sytuacji, gdy strona, z której pochodzi (w tym wypadku: maps.google.com) będzie mocno obciążona lub niedostępna, nasza strona będzie „czekała” na dostęp do danych. Jeśli mapy Google (lub inny serwis, z którego zaciągamy dane na naszą stronę) zwróci błąd, w którymś momencie pojawi on się też na naszej stronie.

Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z używania elementów iframe na stronie. Warto jednak używać ich rozsądnie, wybierając te, które rzeczywiście są tego warte.

Co jeszcze możesz zrobić?

Lista pomysłów na to, jak optymalizować stronę, by przyspieszyć czas jej ładowania i oszczędzać zasoby serwera na tym się nie kończy. Oprócz wymienionych wyżej technik, warto także:

  • zoptymalizować grafiki i usunąć te, które są zbędne,
  • skompresować kod CSS i usunąć niepotrzebne kody,
  • zrezygnować z funkcjonalności strony, które nie mają większego znaczenia dla użytkownika (np. zegar, kalendarz),
  • zoptymalizować przekierowania.
Do namierzenia słabych punktów witryny, które wpływają na wydajność można skorzystać z takich narzędzi jak Page Speed Insights czy GTMetrix.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Program partnerski AZ.pl
Program partnerski> Certyfikaty SSL
Program partnerski: Domeny .pl
Program partnerski: Hosting WWW
Poczta e-mail w AZ.pl
Poczta Webmail
Konfiguracja programu pocztowego
Obsługa kont e-mail w panelu
OX Business - poczta dla firmy
Akademia AZ.pl
Popularne pytania
Rejestracja usług
Faktury i płatności
Obsługa panelu klienta
Logowanie i zmiana hasła
Użytkownicy panelu klienta
Konto i rozliczenia
Domeny
Hosting
Listy mailingowe
WebFTP
Serwery VPS
Skrzynki e-mail
Strony WWW (Kreator WWW)
Nowy Certyfikaty SSL
Pomoc i kontakt
Obsługa domeny internetowej
Obsługa hostingu WWW
Automatyczna instalacja CMS
Obsługa serwerów VPS
Zarządzanie VPS
Serwery VPS
Produkty i usługi
Bezpieczeństwo
G Suite - Poczta dla firm
Terminal płatniczy SumUp
Asystent AZ
Reklama internetowa
Poczta Xchange Pro
Tworzenie stron WWW
Sklep internetowy AZ.pl
RODO w sklepie internetowym
Panel sklepu
Produkty
Zamówienia
Klienci
Konfiguracja
Zamówienia i płatności
Opcje produktów
Promocja sklepu
Integracje
Systemy aukcyjne
Inne integracje
Porównywarki cen
Integracje partnerów
Inne zagadnienia
Modyfikacja wyglądu
Raporty i statystyki
Kwestie techniczne
Porady
Dodatki (Partnerzy + Store Manager)
Store Manager
Office 365
Fakturowanie
SEO rankingCoach
Kreator stron WWW
Hosting WordPress
Regulacje RODO
Pozostałe

jak się zalogowaćjak zmienić hasłojak sprawdzić pocztękonfiguracja pocztyftp

lub