Płatności elektroniczne w sklepie internetowym

Płatności elektroniczne w sklepie internetowym

  • Na co zwrócić uwagę wybierając płatności do e-sklepu?
  • Dlaczego e-sklepy potrzebują płatności elektronicznych?
  • Integracja ze sklepem

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba internautów w Polsce podwoiła się i wynosi obecnie ponad 25,7 mln. Równolegle z rozwojem internetu zwiększa się liczba e-konsumentów – już ponad 53% Polaków dokonuje zakupów online. Połowa z nich opłaca zamówienie z góry, korzystając z różnego rodzaju płatności elektronicznych.

Płatności elektroniczne to wszystkie operacje finansowe dokonywane na odległość za pośrednictwem internetu przy użyciu urządzeń elektronicznych takich jak komputery, telefony czy tablety. Takie płatności mogą odbywać się na różne sposoby. Podstawowymi kanałami są przelewy bankowe, karty płatnicze oraz specjalne systemy płatności internetowych (np. PayU), które skupiają w sobie wiele metod płatności.

Najwięcej osób, które sięgają po towary z wirtualnych półek, to stali użytkownicy sieci będący online codziennie. Internauci w Polsce spędzają średnio 4,4 godz. w sieci gdy korzystają z desktopów i 1,3 godz. na urządzeniach mobilnych każdego dnia.

E-konsumenci są przyzwyczajeni do szybkiego wykonywania działań w internecie i nie są skłonni do przechodzenia przez żmudne procesy. Płacenie za zakupy internetowe musi być w związku z tym coraz szybsze i bardziej wygodne. Umożliwiają to systemy płatności internetowych, takie jak np. PayU, które są bardzo łatwe w użyciu także na smartfonach.

Na co zwrócić uwagę wybierając płatności do e-sklepu?

Płatność za zakupy to newralgiczny punkt całego procesu zakupowego. Dzisiejsi e-konsumenci są coraz bardziej wymagający – kupują w sklepach, które oferują najniższe ceny, szeroki asortyment i różnorodne opcje dostawy, ale także zwracają uwagę na wygodne metody płatności. Decyzja o wyborze systemu płatności dla e-biznesu nie powinna być więc przypadkowa ani podyktowana wyłącznie warunkami finansowymi. Musi być przemyślana pod kilkoma względami.

  • Każdy sprzedawca powinien starać się zapewnić swoim klientom możliwie jak najszerszy wachlarz sposobów płatności. Można w tym celu zintegrować system sklepu np. z systemem PayU (jest to prosta czynność, którą ułatwiają gotowe skrypty lub moduły sklepu) i uzyskać gwarancję, że 99 proc. ubankowionych mieszkańców Polski będzie mogło dokonywać zakupów w e-sklepie płacąc przez internet. Ponieważ instytucja płatnicza potwierdza wszystkie transakcje w czasie rzeczywistym, towar można wysłać do klienta zaraz po tym, jak kupujący złoży zamówienie.
  • Należy wziąć pod uwagę także preferencje i specyficzne przyzwyczajenia kupujących. Polacy chcą coraz szybciej i wygodniej płacić za zakupy robione w sieci, jednak niekoniecznie przy użyciu kart. W odróżnieniu od Europy Zachodniej w Polsce zdecydowanie częściej płaci się e-przelewem. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie PayU, wspólnie z kilkoma bankami, przygotowało błyskawiczny e-przelew „PayU Express”, który można wykonać jednym kliknięciem również na telefonie.
  • System e-płatności powinien być także dopasowany do rodzaju i skali e-biznesu. Zwłaszcza największe sklepy powinny stawiać przede wszystkim na partnerów, którzy będą w stanie przeprocesować dla nich ogromne liczby transakcji dziennie i zapewnić stałą dostępność usługi.
  • Ważna dla przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż towarów lub usług przez Internet powinna być także użyteczność systemu płatności i łatwość korzystania z niego. Kluczem do sukcesu jest dobre zrozumienie całego procesu jaki przechodzi klient – od momentu wyszukania towaru, przez zakup, po szybką realizację płatności. Najlepiej aby wszystkie sposoby finansowania zakupów, czyli zarówno karty, przelewy, jak i odroczone formy płatności, takie jak faktury czy raty, były integralną częścią strony lub aplikacji sklepu, otwieranej zarówno na komputerze, jaki i w telefonie. PayU oferuje kompleksowe płatności tego typu.
  • Internauci chcą wygodnie kupować oraz bezpiecznie i łatwo płacić. Gwarantem bezpieczeństwa są instytucje płatnicze podlegające krajowemu nadzorowi i posiadające międzynarodowe certyfikaty. Warto wybierać takich partnerów, bo dzięki współpracy z nimi łatwiej jest zdobyć zaufanie kupujących. W Polsce już więcej niż co trzeci internauta, który kupuje online korzysta z płatności PayU, a kilkanaście tysięcy merchantów rozwija dzięki temu swoje e-biznesy.

Dlaczego e-sklepy potrzebują płatności elektronicznych?

Płatności elektroniczne są już takim samym standardem w internecie jak płatność kartami w tradycyjnych sklepach. Kupujący coraz chętniej wybierają i wymagają od sklepów udostepnienia płatności online, ponieważ jest to dla nich duży komfort. Zarówno kupujący, jak i sprzedający otrzymuje potwierdzenie wykonania transakcji i ma pewność, że wszystko przebiegło pomyślnie. Sprzedający mając taką informację wie, że środki są już na jego koncie u dostawcy płatności i od razu może wysłać towar.

  • Płatności internetowe realizowane za pośrednictwem wyspecjalizowanych instytucji płatniczych, takich jak np. PayU, są znacznie szybsze i wygodniejsze niż zwykły przelew bankowy. System PayU zapewnia sprawne przekazywanie środków pomiędzy kupującym a sprzedawcą. Kupujący może przelać dowolną kwotę na konto sprzedawcy w systemie za pomocą zaledwie kilku kliknięć, a czasami nawet wystarczy jedno kliknięcie.
  • Korzystając z PayU nie trzeba wypełniać żadnego formularza przelewu, wszystkie dane są uzupełniane automatycznie, dzięki czemu wyeliminowane zostało także ryzyko popełnienia błędu przy podawaniu danych do przelewu. Wszystkie wpłaty są księgowane w czasie rzeczywistym (online), o czym sprzedawca jest od razu informowany i może od razu po otrzymaniu takiego powiadomienia wysłać towar do kupującego.
  • Sklep, w którym istnieje możliwość zapłacenia drogą elektroniczną postrzegany jest jako bardziej wiarygodny oraz nowoczesny, a to przekłada się na większą liczbę zrealizowanych zamówień.
  • Wdrożenie płatności online zmniejsza liczbę transakcji rozliczanych przy odbiorze towaru. Część z klientów zdecyduje się na wykonanie przelewu elektronicznego, rezygnując z płatności kurierowi czy listonoszowi. Pieniądze szybciej trafiają na rachunek sklepu niż ma to miejsce w przypadku transakcji za pobraniem.
  • Płatności elektroniczne ograniczają liczbę błędów generowanych podczas ręcznego księgowania wpłat na rachunek. Sklep otrzymuje do dyspozycji panel administracyjny, z poziomu którego na bieżąco może kontrolować zestawienia dokonywanych płatności.
  • Systemy płatności on-line umożliwiają przyjmowanie wpłat w walutach obcych.

Integracja ze sklepem

Wdrożenie płatności elektronicznych wymaga zintegrowania oprogramowania sklepu z wybranym systemem płatności. Jest to stosunkowo prosta czynność, którą ułatwiają gotowe skrypty lub moduły sklepu. Oprogramowanie sklepu musi nadać żądanie transakcji oraz odebrać z systemu płatności odpowiedź (wynik transakcji).

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Program partnerski AZ.pl
Program partnerski: Hosting WWW
Program partnerski> Certyfikaty SSL
Program partnerski: Domeny .pl
Poczta e-mail w AZ.pl
Poczta Webmail
Konfiguracja programu pocztowego
Obsługa kont e-mail w panelu
OX Business - poczta dla firmy
Akademia AZ.pl
Popularne pytania
Rejestracja usług
Faktury i płatności
Obsługa panelu klienta
Logowanie i zmiana hasła
Użytkownicy panelu klienta
Konto i rozliczenia
Domeny
Hosting
Listy mailingowe
WebFTP
Serwery VPS
Skrzynki e-mail
Strony WWW (Kreator WWW)
Nowy Certyfikaty SSL
Pomoc i kontakt
Obsługa domeny internetowej
Obsługa hostingu WWW
Automatyczna instalacja CMS
Obsługa serwerów VPS
Zarządzanie VPS
Serwery VPS
Produkty i usługi
Bezpieczeństwo
G Suite - Poczta dla firm
Terminal płatniczy SumUp
Asystent AZ
Reklama internetowa
Poczta Xchange Pro
Tworzenie stron WWW
Sklep internetowy AZ.pl
RODO w sklepie internetowym
Panel sklepu
Produkty
Zamówienia
Klienci
Konfiguracja
Zamówienia i płatności
Opcje produktów
Promocja sklepu
Integracje
Systemy aukcyjne
Inne integracje
Porównywarki cen
Integracje partnerów
Inne zagadnienia
Modyfikacja wyglądu
Raporty i statystyki
Kwestie techniczne
Porady
Dodatki (Partnerzy + Store Manager)
Store Manager
Office 365
Fakturowanie
SEO rankingCoach
Kreator stron WWW
Hosting WordPress
Regulacje RODO
Pozostałe

jak się zalogowaćjak zmienić hasłojak sprawdzić pocztękonfiguracja pocztyftp

lub